Vejlieto

5. Vejlieto

Deň Vsevoloda Múdreho

9. Vejlieto

Deň Boha VYŠEŇA

12. Vejlieto

Deň Boha JAVOVITA

14. Vejlieto

Den Ratibora Bojovníka

18. Vejlieto

Deň Múdrosti Budhu

22. Vejlieto

Deň RA - M - CHA - INTA

27. Vejlieto

TRIGLAV

30. Vejlieto

RODOMICA

31. Vejlieto

Deň ČÍSLOBOHA

32. Vejlieto

Deň Ladaada

33. Vejlieto

Deň Boha CHORSA

So sviatkom, Rusiči

Dnes, v Lete 7525 od SMHCH, Mesiac Vejliet (Mesiac Vetrov), Deň 33:


Deň Boha CHORSA (День Бога Хорса)


Oslava sa začína pravslavením Boha Chorsa a prinesením nekrvavých obetín (okrúhle koláče) na obetu. Po tomto sa poriadajú chorovody, chorovodné tance - pomalé pohyby s napodobňovaním slov chorovodu, preťahovacou piesňou (asi prekrikovačky). V letnej oslave Boha Chorsa z hory k rieke sa samozrejme gúľa veľké horiace koleso, symbolizujúce solárny znak Slnka.


Sláva Bohu Chorsu

34. Vejlieto

Deň Jasuni

So sviatkom, Rusiči

Dnes, v Lete 7525 od SMHCH, Mesiac Vejliet (Mesiac Vetrov), Deň 34:

Deň Bohyne Jasuni (ѦСУНИ)

Jasuň, Velesiňa - obdarená ohromnou silou a zdravím. Je ženským prejavom možností Velesa.

Jasuň sa považuje za Bohyňu, dajúcu človeku vytrvalosť a rozumnosť, silu ducha, vôľu. Pričom jej sily sa vlievajú do všetkého, čo sa odohráva s človekom. V Slavianskej kultúre JASUŇ - je veľmi húževnatá ale nie vzdorovitá. Jasoň môže obdarovávať bohatierskym zdravím a rozprávkovou krásou. A dáva človeku húževnatosť, vždy ho privádza k cieľu. Jasoň nedovoľuje sa zbavovať cesty osudu a prijaté riešenie nikdy nezrádza. Pomáha zreteľne orientovať sa v cieľoch a možnostiach, udržiavať cieľ a nachádzať možnosti k jej realizácií. Verná danej obeti ochrany života a je ovládajúca schopnosťami čarovať . Jasuňa Svjatogorovňa pomáhala ľudom získať rozkvet, darujúca obľúbený dar úspechu.

Múdra Jasuň dobrá ku ľudom: prináša šťastie, obdaruváva zlatom, stará sa o deti, odvoláva z očí (порчи) a z choroby, predpovedá osud. No jej sila je nie dlho večná, nestála a predurčená krátkym časom jej vedenia (správy).

Čo je zaujímavé: hovorí sa že Asuň bola natoľko silná a často sa objavovala v Slavianstve, že sa týchto čias zachránila.

Pravslavenie:

Разостриси мороки да прiидеше Ѧсунь о свѣте,
Да пребуде даровъ сребровитыхъ на долю благостью.

Dané Pravslavenie pozorne opakovať dovtedy pokiaľ obzor sa definitívne nepresvetlí. Po tomto sa neodporúča ľahnúť si oddychovať, je nutné venovať sa niečomu (pracovať). Je žiaduce aby tieto záležitosti boli presne zoradené a usporiadané a nie umožňovať sebe oddychovať počas celého dňa.

35. Vejlieto

Deň Rodovita

36. Vejlieto

Deň Pozvezda

37. Vejlieto

Deň Rodarita

38. Vejlieto

Deň Rodagosta

39. Vejlieto

Deň Kroda

Na 39. deň mesiaca Vetrov (Vejlieto) v Slavjanských rodoch Rusičov - sa oslavuje Deň úcty Boha KRODA. Boh ochranca Svätého Ohňa. Boh ohňa a rituálnych TREB (obiet) v čase tryzne (spomienky na zomrelého) v Kapišiach.

S Bohom Krodom je spojené staro ruské slovo "Kroda (Крода)", označujúce odchod zosnulého príbuzného K - Rodu a rodičom.

Verí sa, že svätý krodový oheň urýchľuje premiestnenie duši zomretého do sveta Svetlej Navi oddeľujúc večne živé božské podstaty od vznikajúceho nepotrebného prachu.

Po ohnivom oddelení, sa nesmrteľná duša rozlúči zo všetkými fyzickými a energetickými spojeniami na tejto zemi, pokračuje na výstupe po zlatej púti vo svojom božskom rozvití znovu narodenia v iných vyšších svetoch.

Na rozdiel od pochovávania tiel, spaľovanie (кродирование) nenarušuje prirodzený vývoj božskej podstaty. Nepoškvrňuje Zem nevytvára fenomén bujných duchov alebo prízrakov vynútených vekmi nachádzajúcich sa vedľa vlastného hnijúceho tela degradujúc sa do úrovne pekelných svetov.

U Slavjanoch spojenie medzi zomretými príbuznými sa zachováva, nie na miestach kde sú pochované telá, ale v svetlej pamäti duševného príbuzenstva.
Prastaré cintoríny a valy, s krodovým prachom a pamätnými kameňmi (asi pamätník) sa líšia od moderných cintorínov tým, že na Slavjanských cintorínoch je prítomná svetlá (číra) radosť za príbuznými v skončenej pozemskej púti a odchádzajúcich pokračovať v učení sa vo vlastné rozvitie v druhých vyšších svetoch.
V súčasnosti, keď sú cintoríny plné smútku a smútiacich za stratou svojich blízkych ľudí, kde sú zatvorené mŕtvoly, sú nedostupné tieto možnosti. To je vážna odlišnosť, ktorých sa uväzňuje mnoho súčasných ľudí, zabúdajú podstatu vesmíru a významu človeka v ňom.

V Slavjanskej tradícií všeobecne vytvorených tvári alebo kumirov sa Boh Kroda sa nevyskytuje.

Nie sú hymny, špeciálne rituály a akcie posvätené jemu.
NA uctievanie Boha Kroda sa prinášajú ďakujúce nekrvavé treby (obety) objavujúc sa na rodinných oltároch, v domových krásnych rohoch a pri ich neprítomnosti na stoloch pred zažatou ohňovicou (огневицей) alebo sviečkou.

Na obrade, v Kapišti, Svätom Háji, alebo na špeciálne pripravenom teritóriu sa prípravy oheň (костёр) pre prinesenie ďakovných darov.

Tak ako pri slávení všetkých Rodných Bohov, v uctievaní Boha Kroda je hlavné nie aký je rituál s overeným sledom činnosti a slov, ale je dôležitá svetlá myseľ a skutočne veľká vďaka prírodným elementom zjednotených dohromady, ktoré predstavujú Boha Kroda.

Prajem všetkým Dobro!

zdroj: https://slavmir.org/chat/_ind.php?link=prazdniki/725/

40. 41. Vejlieto

Deň Rusalie

Od 40. dňa mesiaca Vetrov (Vejlieto) po 6. deň mesiaca Dostavania Darov Prírody (Chejlieto) sa oslavuje Deň Rusalie.

Rusalka napriek prevažujúcej teraz predstave, ani zďaleka nie je dievčina s rybím chvostom. Rusalkou v minulosti volali naplnenú čistotou a svetlom Dievčinu - Vtáka.
Ako potvrdenie tomu sú dôkazom staré skazky - rozprávky a povesti opisujúce Rusalky sediace v korunách stromov, čo plne vyvracia ich zhodu s rybami.

V ľudovom folklóre sa uchovali jasné obrazy vtákov Gamajun, Sirin a Alkonost vysielajúci ľuďom Múdrosť. Preto tieto Rusalky nazývali prorockými vtákmi.

Slovo Rusaľ (Русаль) sa skladá z dvoch obrazov. "Rus (Рус)" znamená čistý a svetlý. A obraz "Al (Ал)" dáva plnosť alebo naplnenosť niečoho.

Týždeň Rusaliek je posvätený očisteniu a premene.
Tento sviatok sa prekrýva so svetlým pôstom, ktorý trvá od 33. dňa mesiaca Vetrov po 9. deň mesiaca Dostavania Darou Prírody, čo mnohokrát zvyšuje očistenie organizmu človeka, dáva mu energiu Slnka, aktivizuje životné sily.

Rusalky vstupujú do rady Kupaľských dní vencom ktorým je prijatie Dňa Boha Kupaly, pripadajúci na siedmy deň Mesiaca Dostavania Darou Prírody.

zdroj: https://slavmir.org/chat/_ind.php?link=prazdniki/731/

Tartária - neoficiálna stránka
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky